Współczynnik CRI led - co to? Ra CRI o co chodzi?

Współczynnik oddawania barw CRI (ang. Colour Rendering Index) jest niezwykle ważnym parametrem decydującym o wrażeniach estetycznych odbioru obrazu. Wyrażany jest w skali od 0 (dla światła monochromatycznego czyli niebieskiego, czerwonego lub zielonego) do 100 (dla światła białego - za wzorzec uznaje się światło słoneczne).

Współczynnik CRI określa jak dobrze oddawane są barwy przedmiotów (jak bardzo naturalnie). Dla ludzkiego oka im wyższe CRI światła tym odbiór obrazu jest bardziej komfortowy. Na poniższym zdjęciu doskonale widać różnicę na przykładzie przedmiotu oświetlonego różnej jakości źródłami światła.

CRI-comaprison

Powyższy przykład jest przypadkiem szczególnie kontrastowym. W rzeczywistości źródła światła o parametrze CRI

Poniższy przykład przybliża subtelne różnice między odbiorem obrazu dla różnych źródeł światła przy wysokim CRI:

CRI

 

Reasumując zastosowanie w naszym codziennym otoczeniu, oświetlenia led o odpowiednio wysokim współczynniku CRI wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na postrzeganie naszego otoczenia. Istotny jest fakt, że nie ma tutaj kluczowego wpływu temperatura barwowa światła, CRI jest jednakowo istotne dla barwy białej ciepłej jak i dla barwy białej zimnej. Oświetlenie wykonane na wysokiej jakości diodach led sprawia, że artykuły spożywcze takie jak: dania obiadowe, owoce, warzywa i napoje wyglądają bardziej zachęcająco. Można zaryzykować stwierdzenie, że jakość światła podnosi atrakcyjność ekspozycji handlowej w sklepach, cukierniach oraz punktach gastronomicznych.

Wysokiej jakości światło powoduje, że Klienci chętniej wracają do takich miejsc ponieważ miłe wrażenia wzrokowe podświadomie zapisują się w naszej pamięci.

Podobna sytuacja ma miejsce w odniesieniu do ciała ludzkiego, nasza skóra, włosy wyglądają naturalnie w świetle o wysokim współczynniku CRI. Ma to niezwykle istotne znaczenie w gabinetach kosmetycznych,fryzjerskich, odnowy biologicznej - nie wspominając o gabinetach stomatologicznych. W gabinecie medycznym oświetlonym niskiej jakości światłem nie sposób właściwie zinterpretować barwy skóry lub płynów ustrojowych co jest niedopuszczalne.

Jeśli oczekujemy komfortowych warunków w swoim otoczeniu, światła relaksującego, kojącego nerwy, miłego dla oka należy zainwestować w produkt oświetleniowy odpowiedniej jakości, w tym o odpowiednio wysokim współczynniku oddania barw CRI. Jest to inwestycja w dobre samopoczucie.

Nie można jednocześnie lekceważyć wpływu temperatury barwowej światła na odbiór obrazu, bez wątpienia poza CRI to kolejny parametr wpływający na wrażenia estetyczne:

CCT2700CCT6500CRI

Powyższe zestawienie próbek kolorów odzwierciedla odbiór barw dla dwóch źródeł światła o jednakowym współczynniki oddawania barw CRI i różnych temperatur barwowych źródła światła: barwy ciepłej 2700K w drugim rzędzie  oraz barwy zimnej 6500K w pierwszym rzędzie. Proszę zwrócić uwagę na różnice w przypadku pierwszych dwóch próbek zbliżonych do tonacji barwy ludzkiej skóry.

 

Światło a kolor


Kolory są wynikiem oddziaływania oświetlenia z przedmiotami. Różne źródła światła mają różną zdolność do "wiernego oddawania barw przedmiotów". Oddawanie barw może być obiektywnie zmierzone przez urządzenie zwane spektroradiometrem. Kolory przedmiotów zależą od rozkładu energii w widmie oświetlenia. Współczynnik oddawania barw Ra odzwierciedla  średnią współczynników ośmiu kolorów  tzw. General CRI R1-R8 (osiem kolorów testowych z atlasu Munsella) :

 

generalCRI

 

jak widać nie jest to pełna gama kolorów z którymi mamy styczność w codziennym życiu, dlatego warto rozszerzyć gamę kolorów pod kątem których analizujemy jakość światła, pomaga w tym norma CIE wprowadzając dodatkowe próbki barwowe, tzw. special CRI:

specialCRI

olejne 6 kolorów R9-R15 odzwierciedla tzw. Special CRI ustalone przez komisję CIE

Special CRI to odpowiednio:
R9 - Red
R10 - Yellow
R11 - Green
R12 - Blue 
R13 - Skin kolor
R14- Leaf green
R15 - Asian Skin color

jak widać  to właśnie rozszerzone barwy CIE są dla nas użytkowników bardzo ważne. Kolor czerwony współczynnik R9 jest często bardzo niski w tanich ledach.

 

Odpowiednio wysokie parametry światła z dobrej jakości LED pozwalają na zastosowanie tego nowoczesnego, oszczędnego oświetlenia w zastosowaniach takich jak:

 

  • prezentacja oferty handlowej zarówno spożywczej jak i materialnej
  • oświetlenie barowe , restauracyjne , hotelowe  oraz biurowe
  • oświetlenie galerii sztuki, muzeum, prezentacji eksponatów oraz dzieł sztuki
  • oświetlenie sklepów odzieżowych
  • stanowiska kontroli jakości produktów
  • oświetlenie w gabinetach medycznych oraz kosmetycznych
  • akwarystyka oraz uprawa roślin

W naszej ofercie znajdują się taśmy o współczynniku CRI nawet powyżej 95. Wszystkie parametry naszych taśm monitorujemy i testujemy spektrometrem w kuli całkującej GL Optic.

 

red. Ledmasters.pl