Taśma led wodoodporna silikon czy żel epoxydowy?

W naszej ofercie dostępne są taśmy led wodoodporne o klasie szczelności IP64 w silikonowej osłonie. Z doświadczenia płynącego z rozmów z Klientami  wiemy, że tradycyjnie tanie oferowane na rynku taśmy w zalewie żelowej epoksydowej z czasem tracą elastyczność. Promieniowanie UV otoczenia powoduje zmianę elastycznego żelu epoksydowego w sztywną zalewę niczym żywicę. W takim przypadku niewielkie odkształcenie powierzchni do której przytwierdzone są taśmy powoduje pękanie zalewy i w najlepszym przypadku rozszczelnienie taśmy led.

Często w wyniku naprężeń wewnętrznych związanych ze zmianami fizycznymi zalewy epoxydowej uszkodzeniu ulegają diody. Zalewy epoxydowe mogą również reagować z soczewkami fosforowymi diod co objawia się gaszeniem diody, utratą mocy, odbarwieniem oczka fosforowego i w rezultacie szybką erozją diody.

Podczas twardnienia lub pękania zalewy epoksydowej powstają naprężenia powodujące często uszkodzenie samej taśmy świecącej. 

Unikamy wszystkich niedoskonałości zalewy epoxydowej stosując w naszych produktach osłonę opartą o masę silikonową.

 

usterka Taśma SILIKONOWA Taśma żelowa
przebarwienia z czasem brak tak
pęknięcia brak tak
utrata elastyczności z czasem brak tak

 

Poniżej przykładowe zdjęcia degradacji taśmy w zalewie epoksydowej, po około 2 latach użytkowania - tego nie chcemy! :

 

epoxy bad 1

 

Zalewa epoksydowa taśm LED ciemnieje, staje się łamliwa, reaguje z LED (czarne punkty wypalenia wewnątrz oczka soczewki LED)

 

epoxy bad 2

 

Nawet lekkie przemieszczenie taśmy może prowadzić do odwarstwienia się zesztywniałej zalewy od taśmy, co skutkuje uszkodzeniem oświetlenia.

 

red. Ledmasters.pl