Taśma led wodoodporna silikon czy żel?

W naszej ofercie dostępne są taśmy led wodoodporne o klasie szczelności IP64 w wersji silikonowej. Z doświadczenia wiemy, że tradycyjnie tanie oferowane na rynku taśmy w zalewie żelowej epoksydowej z czasem tracą elastyczność. Promieniowanie UV otoczenia powoduje zmianę elastycznego żelu epoksydowego w sztywną zalewę niczym żywicę. W takim przypadku niewielkie odkształcenie powierzchni do której przytwierdzone są taśmy powoduje pękanie zalewy i w najlepszym przypadku rozszczelnienie taśmy led.

Często w wyniku naprężeń wewnętrznych związanych ze zmianami fizycznymi zalewy epoxydowej uszkodzeniu ulegają diody. Zalewy epoxydowe mogą również reagować z soczewkami fosforowymi diod co objawia się gaszeniem diody, utratą mocy, odbarwieniem oczka fosforowego i w rezultacie szybką erozją diody.

Podczas twardnienia lub pękania zalewy epoksydowej powstają naprężenia powodujące często uszkodzenie samej taśmy świecącej.

Alternatywnym rozwiązaniem jest taśma w zalewie silikonowej. Produkt pozbawiony jest wad zalewy epoksydowej wynikających z parametrów technologicznych, dzięki temu okres gwarancyjny może być nawet 3 krotonie dłuższy.

usterka Taśma SILIKONOWA Taśma żelowa
przebarwienia z czasem brak tak
pęknięcia brak tak
utrata elastyczności z czasem brak tak

 

Poniżej przykładowe zdjęcia degradacji taśmy w zalewie epoksydowej, po około 2 latach użytkowania:

 

epoxy bad 1

 

Zalewa epoksydowa taśm LED ciemnieje, staje się łamliwa, reaguje z LED (czarne punkty wypalenia wewnątrz oczka soczewki LED)

 

epoxy bad 2

 

Nawet lekkie przemieszczenie taśmy może prowadzić do odwarstwienia się zesztywniałej zalewy od taśmy, co skutkuje uszkodzeniem oświetlenia.

 

red. Ledmasters.pl

Logo Tpay