Jak samodzielnie wykonać oświetlenie LED w kuchni

Samodzielne wykonanie oświetlenia LED w oparciu o taśmy listwy LED w kuchni.

 

Praktycznie każdy z nas może samodzielnie wykonać efektowne i energooszczędne oświetlenie w technologii LED w swojej kuchni. Prezentujemy kilka porad jak uzyskać interesujący nas efekt zależnie od oczekiwań.

Taśmę listwę LED przytwierdzamy do profilu aluminiowego, plastikowego lub ze sklejki (jeśli taśma ma moc powyżej 4,8W/m należy stosować profile aluminiowe lub metalowe, zapewniające odprowadzenie ciepła). Profil z przyklejoną taśmą osadzamy na szafce meblowej.

Zazwyczaj oświetlenie kuchni składa się z oświetlenia części sufitu nad szafkami kuchennymi oraz oświetlenia blatów użytkowych.

Oświetlenie LED części sufitowej można wykonać w kilku wariantach jak widać poniżej:

 

A. Strefa intensywnego oświetlenia jest skierowana na narożnik oraz częściowo na sufit oraz ścianę (profil typu L, taśma po wewnętrznej stronie profilu). Strefa oświetlana nad szafkami regulowana odległością profilu z taśmą od ściany:

suf1

 

B. Strefa oświetlana w znaczącej części skierowana na ścianę (profil typu L, taśma przyklejona na zewnętrznej stronie profilu). Zmiany zasięgu strefy oświetlonej dokonujemy przez zmianę odległości instalacji profilu na szafce od ściany oświetlanej: 

 

suf2 

 

 

C. W poniższym przypadku większość strefy oświetlenia przypada na sufit nad szafkami kuchennymi (taśma LED przyklejona do płaskiego podkładu lub bezpośrednio na szafce), jak w powyższych przypadkach regulacji efektu strefy oświetlenia dokonujemy przez zmianę odległości przytwierdzenia taśmy LED od ściany.

suf3

 

D. W przypadku gdy pomieszczenia kuchenne są wysokie lub szafki znacznie oddalone od sufitu, a chcemy podświetlić efektownie sufit można zastosować profil przytwierdzony do ściany:

suf4

 

 suf5

 

suf6

 

 

Oświetlenie LED blatów kuchennych:

Blaty kuchenne są istotnym elementem kuchni pod kątem oświetlenia, właśnie tutaj dzieje się najwięcej, przygotowywane jest pożywienie, używane są ostrze narzędzia itp. Należy zadbać aby miejsce to było dobrze oświetlone oraz, aby zastosowane produkty LED były wysokiej jakości z odpowiednim współczynnikiem oddawania barw CRI (aby barwy oddawane były wiernie i naturalnie, a wzrok się nie męczył)

 

A. Wersja podświetlenia z naciskiem na blat oraz ścianę, łatwe wykonanie polegające na przytwierdzeniu taśmy LED do szafki nad blatem. 

blat1

 

B. W przypadku gdy zależy nam na doświetleniu ściany, a blat ma być oświetlony jedynie światłem odbitym od ściany należy dokonać instalacji taśmy LED w sposób przedstawiony na poniższym schemacie:

blat2