Instalacja paneli dotykowych led w puszkach instalacyjnych

Oferowane przez sklep ledmasters.pl panele dotykowe do sterowania oświetleniem LED dzielą się na panele wykonane w standardzie US oraz standardzie EU. Różnica w wersji wykonania polega na kształcie i rozmiarach tylnej część panelu dotykowego, która ukryta jest w otworze instalacyjnym lub puszce montażowej. Zależnie od wersji panela należy zastosować odpowiednią puszkę instalacyjną:

 

Sposób instalacji paneli w wersji US/UK z prostokątnym kształtem tylnej części:

 

prostokątny-panel

Kształt tylnej części panela wymaga w przypadku instalacji w puszce podtynkowej zastosowania puszki kwadratowej (dostępna w naszym sklepie):

puszka-do-panelu

 

instalacja-panela-led-do-puszki-kwadratowej

 

 

 

Panele w wersji EU o kształcie okrągłym tylnej części panela z powodzeniem można instalować w puszkach podtynkowych dostępnych w sklepach elektrycznych oraz marketach budowlanych:

 

okrągły-panel 

 

Okrągły kształt tylnej części panelu dotykowego pozwala na zastosowanie klasycznej okrągłej puszki instalacyjnej (dla tego typu panela puszka kwadratowa również się sprawdzi):

puszka-okrągła

 

instalacja-panela-led-do-puszki-okrągłej

Zasilanie paneli dotykowych do sterowania instalacjami LED.

Oferowane przez nas panele dotykowe należy zasilać odpowiednim napięciem określonym w dokumentacji. Zazwyczaj jet to zasilanie napięciem 12V DC lub 24V DC (z wyjątkiem paneli dotykowych systemu BESTLUX zasilanych z napięcia sieciowego 230V) .

Zależnie od wersji wykonania sterowanych listew lub taśm LED należy zastosować odpowiedni zasilacz zapewniający napięcie stałe 12V DC lub 24V DC. Moc zasilacza należy dobrać odpowiednio do mocy zasilanych taśm. Przykładowo:

  • jeśli za pomocą panelu dotykowego sterujemy taśmą LED na diodach 3528 o gęstości 60led/m daje nam to moc taśmy około 4,8W na każdy metr. Panel sterujący odcinkiem 5m takiej taśmy należy zasilić z zasilacza o mocy minimum 25W.
  • jeśli sterujemy taśmą RGB na diodach 5050, 60led/m o mocy 14,4W/m odcinkiem 5m, należy zastosować zasilacz około 75W.

Dzięki zastosowaniu mocy zasilacza odpowiadającej lub minimalnie większej od mocy zastosowanych diod, zapewniamy pracę zasilacza w zakresie jego najwyższej sprawności. Należy pamiętać o stosowaniu możliwie najkrótszych przewodów łączących zasilacz z panelem oraz panel z taśmą led.

Stosowanie cienkich przewodów lub długich odcinków powoduje spadki napięcia na kolejnych metrach przewodów co przekłada się na obniżenie jasności w naszej instalacji. Zasilacz powinien mieć zabezpieczenia przeciążeniowe, przeciwzwarciowe, dobrą stabilizację napięcia, zabezpiecza to ledy przed uszkodzeniem i wydatnie wydłuża życie całej instalacji oświetleniowej.

 

Poniżej przykładowe zasilacze:

zasilacz-impulsowy zasilacz-impulsowy-wodoodporny

 

Podłączanie przewodów do panela dotykowego sterującego oświetleniem LED.

Należy starannie wykonać instalację przewodów łączących panel dotykowy sterujący z taśmą led oraz panel dotykowy sterujący z zasilaczem. Przewody powinny być osłonięte przed przypadkowym uszkodzeniem oraz zabezpieczone przed zwarciem. 

W pierwszej kolejności należy podłączyć przewody łączące panel sterujący z elementami świecącymi, należy upewnić się, że właściwie zostały połączone odpowiednie bieguny zasilania plus oraz minus oraz R/G/B w przypadku instalacji oświetleniowej pełno kolorowej RGB. W kolejnym kroku podłączyć należy przewody łączące panel z zasilaczem (który nie jest podłączony do sieci). Po sprawdzeniu poprawności wszystkich połączeń oraz upewnieniu się o braku zwarć między przewodami można podłączyć zasilacz do sieci i sprawdzić poprawność działania układu oświetlenia.