Biały ciepły czy biały zimny? a ciepły ciepłemu nierówny...

Co to jest temperatura barwowa CCT oraz określenia biała ciepła, biała zimna w technologii led?

 

Temperatura barwowa CCT to parametr określający obiektywne wrażenie barwy źródła światła. Przykładowo przyjmuje się odpowiednio temperatury barwowe:

2000 K – barwa światła świeczki
2800 K – barwa bardzo ciepłobiała (np. żarówkowa)
3000 K – wschód i zachód Słońca
3200 K – barwa światła żarowego lamp studyjnych
4000 K – barwa biała
5000 K – barwa chłodnobiała
6500 K – barwa dzienna
10000-15000 K – barwa czystego niebieskiego nieba
28000-30000 K – błyskawica

Poniższy wykres przedstawia krzywą tzw. Black body locus lub inaczej Planckian locus:

rozklad

 

temp

Jest to krzywa odzwierciedlająca barwę światła emitowaną przez "ciało doskonale czarne" rozgrzane do odpowiedniej temperatury TC (K). Podając odpowiednią temperaturę barwową możemy zidentyfikować oczekiwaną barwę emitowanego światła.

 

Temperatura barwowa wpływa na odbiór estetyczny obrazu, poniżej widać przykład różnego postrzegania barwy zależnie od temperatury barwowej CCT źródła światła:

CCT2700CCT6500CRI

Temperatura barwowa ma istotny wpływ na człowieka. Źródła światła oparte o led pozwalają precyzyjnie serwować światło o określonej temperaturze barwowej. Preferencje ludzkie co do barwy światła są bardzo indywidualne, mogą zależeć od pory dnia, położenia geograficznego, rodzaju zajęć wykonywanych w danym środowisku. Przykładowo najwyższą produktywność zapewnia światło o barwie białej dziennej około 5000K, przekłada się również na koncentrację, zdolności przyswajania wiedzy, a nawet sprzedaż.

 

Należy dość precyzyjnie określić ten parametr w przypadku LED ponieważ niewielkie jego zmiany skutkują dużymi zmianami estetycznymi. Ogólne stwierdzenie "ciepły biały" nie wiele pomaga bez ustalenia wokół jakie temperatury barwowej oscyluje. Tylko dobrej klasy produkty ledowe oferują powtarzalność tego parametru lub jego zachowanie na całej długości w przypadku liniowych źródeł światła.

.... niestety to nie wszystko

Mamy już ustaloną temperaturę barwową, kupujemy produkty instalujemy a efekt może być opłakany:

Duv1

 

lampy o rzekomo jednej temperaturze barwowej nie świecą jednakowo...

Duv2

 

barwy zmieniają się od zielonkawej po lekko różową, co niestety daje fatalny rezultat:

Duv3

Efekt ten jest szczególnie widoczny w przypadku wielu źródeł światła występujących w swoim sąsiedztwie.

Z pomocą diagnozy tego zjawiska przychodzi kolejny parametr: DUV czyli dewiacja chromatyczna.

Duv4

Jest to odstępstwo od wzorcowej krzywej ciała doskonale czarnego tzw.  Planckian locus. Odstępstwo w kierunku ujemnym skutkuje barwą lekko różową, odstępstwo w kierunku dodatnim skutkuje lekką zielenią. Dla światła białego parametr DUV nie powinien przekraczać zakresu -0,006 do +0,006 (lecz jest to również uzależnione od temp. barwowej). Z utrzymaniem odpowiednich parametrów źródła światła LED wiążą się takie pojęcia jak BINowanie, Elipsy MacAdama i wiele innych.

Stosowanie źródeł światła o wysokich jednolitych parametrach ma szczególne znaczenie w instalacjach gdzie występuje wiele źródeł światła. W przypadku pojedynczych źródeł światła w pomieszczeniach ich niedoskonałość kompensuje nam ludzki mechanizm adaptacji wzroku. Odchylenia barwy światła postrzegamy dopiero w zestawieniu dwóch różnych źródeł lub na zasadzie kontrastu.

Na poniższym przykładzie obserwujemy różnicę między pomarańczowymi kołami:

adaptacja1

 

Tymczasem oba pomarańczowe punkty są identyczne:

adaptacja2

 

zmysł wzroku nieustannie płata nam figle i jednocześnie wrażliwy jest na różnice w warunkach oświetleniowych. Część tych różnic zauważamy, część z nich zapisuje się jedynie w naszej podświadomości skutkując w przyszłości entuzjazmem lub niechęcią do pewnych sytuacji powiązanych z  wrażeniami z obrazów zanotowanych w przeszłości

Jako importer i dostawca produktów oświetleniowych opartych na LED parametry naszych produktów monitorujemy przy pomocy profesjonalnych urządzeń zwanych spektrometrami. Spektrometr pozwala dokładnie zmierzyć między innymi temperaturę barwową CCT, współczynnik CRI Ra, DUV, rozkład długości fal źródła światła.

red.ledmasters.pl